A666 To je úhel pohledu. Někomu se zdá ten plat málo, někomu moc (myslím u předsedy AV). On to většinou bývá úspěšný vědec, který není odkázán jen na ten plat, ale má další příjmy z patentů, publikační činnosti, přednášek atd. Ve vědě obecně u nás moc peněz není. Je to hodně o lidech a jejich schopnostech a nejen vědeckých. Jsou vedoucí týmů, kteří pro svoje projekty vždy dost peněz najdou a mají zajištěné granty na několik let.
Jaký má vedlejší příjym nemůžu spekulovat (jen bych dodala že jsou obory, kde se patenty moc dělat nedají - což uznávám není případ Drahoše), placená publikační činnost je možná tak vydávání monografií), každopádně plat předsedy největší vědecké organizace v ČR jen o třetinu vyšší než je plat postdoca v Německu je dle mého docela tristní. ve srovnání s platy politiků a jejich poradců.
Ad shánění peněz, jo, taky jsem si to myslela, jak schopní vedoucí peníze najdou - no, jednak už jsou ty granty čím dál tím kratší (většinou 3 roky místo dřívějších 5), jednak pak stačí blbá náhoda, trochu smůly no a z nedostatku financí se rozpadne dobře rozjetý tým ať byl předtím vedoucí jak chtěl schopný. Navíc je smutný, když leckdy vedoucí místo aby vedl tým vědecky hlavně řeší administrativu a shání prachy....
Ale už to tu nebudu dál plevelit, se zemanem to zase tak nesouvisí ![]()


