...veliké poděkování naší Vendulce
a
současně vztek,
resp. člověk nemá čichat ke kvalitním a krásným niché vůním...

Vanitas Profumum Roma
Delikátní a luxusní vanilka...
...načechraná a se zmrzlinově ledovými hranami, které vás šimrají jak andělská křídla kolem chřípí a koutků vašich úst a,
a
pak -
jakoby jste měli na jazyku tající pomerančový sorbet, ale s přidanou smetanou a slazený přírodní vanilkou i s jejími tmavohnědým zrnky.
Je to velmi husté ale současně i velmi lehoučké, nadýchané...!
...jako právě napadnutý prašan ve vysokém mrazu, do kterého stačí fouknout a jednotlivé krystalky vloček se rozletují do všech stran,
a zrovna tak je to i hluboké, jako ona závěj namodrale bílého sněhu,
ale hřeje to...
...Vanitas hřeje jako teplý dech, kterým si zahříváte své dlaně...
Kouzelná vůně.
Nádherná...
(a svým způsobem "příbuzná" s Battito d´Ali...)
Une Nuit á Doha Stéphane Humbert Lucas 77
...jéžiš.!, to je laskomina.!
Vánočka s hrozinkami a mandlemi, nešizená, zadělávaná smetanou, maštěná máslem a tím hutná a těžká, ale současně nadýchaná,
prostě
k sežrání...
To byl prvotní intenzivní nápor,
epikurejský gurmánský šok.
Po rozdýchání té nádhery si uvědomuji,
že vůně zjemňuje,
postupně, nenásilně a nenápadně začíná ukazovat jednotlivé ingredience -
velejemný fenykl nasládlý vanilkou s mikrošpetičkou zázvoru,
pak,
ano, když čtu jednotlivé složky, jsou tam - křehce křupavě lámající se slamněnka a delikátní tóny tabáku,
vetiver jako základ,
a vše je velejemné, jakoby
pendrek té nejvyšší kvality rozpouštěný ve smetaně...
Ano, takhle nějak si představuji kvalitní gurmánskou vůni.!,
za mě 1*.
Liquerre Charnelle Huitieme Art Parfums
...rozemnuté zelené lístky z lípy a nadřevnatělé šlahouny vinné révy, k tomu špetka čerstvě mletého pepře, takový vítr,
a možná i nádech z malinového listí...
Pomalinké postupné sládnutí a zjemňování veškerého zelena.
Pro mě ale bohužel je tato vůně sladká velmi málo, resp. vnímám ji jako přirozeně nasládlou,
a působí na mě pouze zeleno dřevitě...
...hustota, ovoce, alkohol či tabák.?
Kdeže.
Nebo - snad,
ano, jen takový lehounký nápěv, nesmělých pár not/a to pouze tabákových tónů,
ale tabák pro dámy a velmi akurátní, čili tabákem velmi decentně ovoněný dech...
...a druhé nadechnutí - jako nasát vzduch nad miskou se sušeným ovocem, pouze taková "síla" této ingredience...
Delikátní vůně.
A na můj vkus pánská.
...jakýsi styl frapinovských vůní, ale intenzity, hloubky a sladkosti jim nesahá ani po kotníky.
Khol de Bahrein Stephane Humbert Lucas 77
Sladké tóny, pryskyřice.
Ano, to je okamžitý prvotní vjem.
Pak tím začíná prosakovat santal,
jenže v kombinaci s uváděnými květinami ve složení(já bych tedy fialku ani kosatec nerozeznala), vytváří jistou kompozici, která zrovna mému nosu neladí...?.
Ovšem po určité době všechny ingredience zjemní, prolnou se a vůni vnímám jako
luxusně delikátní orientální chypré s mýdlovými podtóny.
Potiche Les Voiles Depliées
...uááá, jasný až ostře ohraničený žlutozelenkavý bergamot - přesně jako krabička parfému,
jdoucí téměř k citronkovým tónům.
Ve chvíli se však přidává mimóza - její plná žlutavě bělavá pylovost,
díky níž působí vůně čistě, čerstvě, vzdušně, plně a teple, jako letní ráno vstupující do oken...
Nakonec vanilka s pižmem - avy máte na kůži osvěžující nasládlé pohlazení...