Aktuální česká politická situace

29. října 2014 09:07
Offline rasaNori
Avatar
8826 příspěvků moje polička 25. července 2017 19:08
Reakce na Torrah:

To je strasny...

Offline Torrah
Avatar
3301 příspěvků moje polička 25. července 2017 19:12
Reakce na rasaNori:

Já když to četla prvně, tak jsem z toho byla úplně špatná. Od té doby si nikdy neříkám, že se máme zle. Nemáme. Ani náhodou.

Offline wiv
Avatar
181 příspěvků moje polička 25. července 2017 19:32
Reakce na Torrah:

Já našla doma v jedné knížce založený dopis, který byl napsán těsně po válce.

Pokud máte chuť si ho přečíst, tady je k nahlédnutí. Byl součástí jednoho mého článku, uvedeného na Zvířetníku (web Neviditelný pes).

Přečetla jsem dopis jedním dechem. Nejvíc mě asi dostalo, že jsou to vlastně jen seskládaná "suchá" fakta, skoro žádné emoce, na které už nezůstala síla ...

Offline Torrah
Avatar
3301 příspěvků moje polička 25. července 2017 19:37
Reakce na wiv:

Ano. To je na tom to, co prostě člověka dostane. Žádné sebelitování, srdceryvné výkřiky. Byli rádi, že jsou živí.

Offline razorblade
Avatar
8457 příspěvků moje polička 25. července 2017 20:07
Reakce na Torrah:

V tom dopise je vsechno... chovani drahych osvoboditelu, chovani komousu...

Offline haschm
Avatar
212 příspěvků moje polička 25. července 2017 20:20

To se musím podělit.......

Offline barbucha blogger
Avatar
35655 příspěvků moje polička 25. července 2017 23:16
Reakce na Amun:

Ohledne toho Havla, nechci tu cerit vodu, protoze pro hodne lidi je ten clovek svaty, ale neni docela zvlastni, ze mohl studovat, pripadne jeho bratr Ivan v Kalifornii? U nas v rodine byla politika naproste tabu, takze se o tomhle nikdy nemluvilo.

To není nic o svatosti... jen je potřeba si uvědomit, o jaké době - a lidech - přesně je řeč. V tomto případě a) Václav Havel studoval ("mohl studovat") vysokou školu dálkově, t.j. při zaměstnání: a to při zaměstnání tzv. jevištního technika, které se počítalo do dělnických profesí. Čili odčinil svou vinu (původu) a studovat mohl, neb jako dělník zároveň budoval ty zářné zítřky.

b) jeho (mladší) bratr měl už tu pozici jednodušší (dělnická profese v rodině), a také zachytil poněkud uvolněnější náladu/příležitosti ve společnosti konce šedesátých let, kdy bylo možné leccos, co nebylo myslitelné v letech padesátých, ani později (po čistce resp. uznání bratrské výpomoci) v letech sedmdesátých. Vzhledem k tomu, že doktorát získal v roce ´71, musel s ním začít ještě koncem těch uvolněných šedesátek.

Takže ne, nic zvláštního ani podezřelého na tom nevidím. 

A velmi pěkný příklad tý debility s původem nacházím i ve vlastní rodině: když dědeček, zasednuvší krátce po válce do generálního štábu co plukovník, odmítl komunistické naháněče a v krátkosti skončil jako lopaťák... netušil, že vlastním dítkám se tak zaslouží o pěkný kádrový posudek a následná studia, na která jako potomci tehdy již dělníka měly nárok  Tak to prostě chodilo...

Offline Krehutka blogger
Avatar
3528 příspěvků moje polička 25. července 2017 23:51
Reakce na Torrah:

Úplně z toho mrazí. Bydlím pár ulic od domu, kde byl asi dopis napsán a všechna místa, která pisatel zmiňuje dobře znám. Je pro mě dost strašné představovat si je zasazené v těchto válečných reáliích.

Offline razorblade
Avatar
8457 příspěvků moje polička 26. července 2017 13:41
Reakce na Amun:

u nas je to podobne. kdyz nasi koncem 80. let dostali povoleni jet navstivit zname do zapadniho nemecka, ja (tehdy batole) jsem pekne musela zustat u babicky jako rukojmi :)

Offline viktorka_od splavu
Avatar
49201 příspěvků moje polička 26. července 2017 13:44
Reakce na Amun:

ona asi situace v šedesátých a pak sedmdesátých letech byla hodně odlišná

a takové ty nelogičnosti, jakože rodiče nevhodného původu nemohli studovat a dítě těch nespolehlivých pak narukovalo k pohraniční stráži..:DDD

Offline viktorka_od splavu
Avatar
49201 příspěvků moje polička 26. července 2017 13:44
Reakce na razorblade:

jojo, sousedka takhle to "rukojmí" prostě u prarodičů nechala...

Offline Potrefenáhusa
Avatar
38692 příspěvků moje polička 26. července 2017 13:55
Reakce na Amun:

jedna moje známá emigrovala podobně dobrodružně do Kanady, koupila si zájezd na Kubu s přestupem myslím v Montrealu, akorát prej sebou musela mít fakt věci leda na tu Kubu, takže skončila někdy v lednu v Kanadě jen s plavkama a ručníkem.

Offline Dadoo
Avatar
11629 příspěvků moje polička 26. července 2017 14:04
Reakce na Potrefenáhusa:

Tak to já znám podobný, ale trochu smutnější (nebo veselejší?) příběh:

Taky emigrace pomocí dovolené na Kubě. Let tam, mezipřistání snad někde v Kanadě Gendru/Gandru.. už nevím.

No a tak lidi utíkali, vystoupili při mezipřistání.

A ten dotyčný šetřílek si řekl, že přeci není blbej, aby přišel o tak parádní dovolenou a rozhodl se, že fouknou až na zpáteční cestě. Doma potajmu všechno vyřídili, co šlo prodali a rozdali.

Užili si krásnou dovolenou v karibském ráji a na zpáteční cestě letěli domů bez mezipřistání. A bylo vymalováno 

Offline Potrefenáhusa
Avatar
38692 příspěvků moje polička 26. července 2017 14:10
Reakce na Amun:

dopadlo to docela dobře, prý v tý Kanadě měli hodně štědrý imigrantský systém, včetně podpory a jazykových kurzů. Ta známá se tam nakonec chytla, dodnes tam žije, nevím, jak teď, ale jednu dobu měla myslím obchod se zdravou výživou a přírodní kosmetikou, pak myslím kosmetický salon nebo něco na ten způsob, já se s ní seznámila tady v Praze skrz psa, jezdila do Čech jednou za rok až dva na pár měsíců za svými starými rodiči a brala sebou i psa z Kanady (měla malýho, lítal s ní na palubě v příručním zavazadle, vždycky se strašně bála, že jí ho tu rodiče vykrmí a přesáhne kila)