Stěžovací vlákno

10. srpna 2014 17:31
Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 17:24
Reakce na marieu:

Jiná Realita běžně se to samozřejmě už dělá, u nás odjakživa- co jsem nastoupila. A ano, máš pravdu a plně chápu tvoje rozhořčení, kvalita lékařů obecně je velmi kolísavá. Dělám v nemocnici, dělám i ultrazvuky a tak vím, co je v "terénu" u soukromých gynekologů možné. A tím nechci říct, že špitál sám o sobě je záruka péče. V konečným důsledku má být odpovědností každýho lékaře na sobě makat s vědět o svých limitech- co je mimo můj dosah, posílám dál... je to naivistická představa, ale já osobně se jí snažím držet.

​Bohuzel, zrovna gynekologove jsou s tim posilanim k vetsim odbornikum dost na stiru. Spousta zen s Endometriozou 8ktera neni smrtelna, ale zivot dokaze zneprijemnit poradne) by o tom mohlo povidat

Jinak jo, u zobrazovacich metod je desne dulezite to umet cist. Specialista na Endometriozu z Prahy posila zneksky na rezonanci (pokud vyhodnoti, ze je treba), do jablonce, protoze jina pracoviste ji tak dobre neudelaji a nepopisou......

BTW ja mam periodicky krecovite stavy u kterych nikdo nevi, z ceho jsou, ale kdyz funguje prasek, tak mam brat prasek a hotovo (teda nezabere 100% vzdy). nejake patrani po mozne pricine ani nahodou, vylouci se to zjevne (vredy, usazeniny ve zlucovych cestach), pripadne nadhodi syndrom drazdiveho trakcniku a dal se to neresi

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 17:27
Reakce na 711990:

marieu tos nezpusobila, ale vazne me to prekvapilo, protoze ja hodne verim na prevenci a doktory jako na vsespasitelny! 

​Hele tohle Ti fakt zavidim. me to po nejake dobe kdy muj problem nikoho nezajima nejak preslo..... Uz verim jen doktorum-jednotlivcum, ne kazdemu v bilem plasti....

Offline Jos
Avatar
příspěvků moje polička 03. ledna 2021 17:37

A666 Hele bez vlastni iniciativy to nejde. A bude hur bych rekla. Nedavno jsem docetla Nemocna Amerika od Snydera a docela me sokovalo, jak to tam maji i ti slusne pojisteni. U nas dobre funguje pece o deti a tehotne, ale ten zbytek pece  nema tu potrebnou logistiku. Specialista treba neco najde/popise ale on sam casto pacienta nikam neposle, protoze je to treba radiolog, maximalne rekne, aby pacient informoval sveho praktika. 

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 17:43
Reakce na Jos:

A666 Hele bez vlastni iniciativy to nejde. A bude hur bych rekla. Nedavno jsem docetla Nemocna Amerika od Snydera a docela me sokovalo, jak to tam maji i ti slusne pojisteni. U nas dobre funguje pece o deti a tehotne, ale ten zbytek pece  nema tu potrebnou logistiku. Specialista treba neco najde/popise ale on sam casto pacienta nikam neposle, protoze je to treba radiolog, maximalne rekne, aby pacient informoval sveho praktika. 

​ja se treba dost snazim. presto mam nekdy pocit, ze jsem spise za potizistu A dostat se k nekterym vysetrenim da fusku..... 

Tady v nemecku je to jeste o to zabavnejsi, ze obvykle nedavaji zpravu do ruky Tobe, ale posilaji ji praktikovi. jako nektere aspekty mistniho zdravotnictvi jsou lepsi, ale tohle me zrovna dost irituje a ne vzdy si vzpomenu si vyzadat zaslani i me osobne..... 

Offline barbucha blogger
Avatar
35621 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 17:46
Reakce na Jiná Realita:

já problém s vaječníky mám trvalý, trpím na cysty a strašné bolesti, několikrát jsem si byla jistá, že už rakovinu mám, byla jsem i na onkomarkrech, zatím to pokaždé byla prasklá velká cysta, třeba 6 cm. 

​O odstranění těch vaječníků jsi neuvažovala? S takovýma problémama (a rodinnou zátěží)... i v rámci žádoucího duševního klidu

Offline letfenixa
Avatar
10839 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 18:14

711990 a máš dedicnu záťaž na prsníky? Na Slovensku sa bez nej chodí na utz a mamo až od 40.roku.

Offline Mrakoplas
Avatar
9996 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 18:22

letfenixa na sono ale skôr, nie? Ja teda už chodím dávno, dedičnu záťaž nemám.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 18:23
Reakce na letfenixa:

711990 a máš dedicnu záťaž na prsníky? Na Slovensku sa bez nej chodí na utz a mamo až od 40.roku.

​Zaplatit si to muzes kdykoliv. taky je otazka, jak to urci. ja mam sestru babicky co zemrela na rakovinu prsou a babicku co ji mela po 80.roku (byla to mamka taty co mela jen dva syny). Vetsinou chteji dva vyskyty v ranejsim veku u dvou primych pribuznych 8coz ve chvili, dky jde o amtku otce, jde tezko...). Ale kdyz sjem byla napsoeldy pred stehovanim do DE, tak sjem to mela zadarmo i tak

Offline 711990
Avatar
18312 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 18:33

letfenixamam, babicku. Ale ja chodim na placeny sono, u nas je to jinak taky hrazeny az pozdeji.

Offline Pavlena
Avatar
6907 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 18:42

Karja rozliseni ultrazvuku se muze lisit se zda uplne zrejme, akorat to pacientovi nedojde (obe masiny nemocnicni, jen na jinych oddelenich) a odbornikovi obcas taky ne..!  Takhle kamaradky syn mel podivne potize, "asi onko utvar" se stridave objevoval a mizel, v pripade mizeni personal matku nevybirave obvinoval z hysterie a syndromu munchausena by proxy...  Pak se nastesti asi po mesici ukazalo, ze masiny mely uplne jine rozliseni a taky ze utvar neni onko.

Offline Jiná Realita
Avatar
12314 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 18:58

letfenixa já si ultrazvuk už pár let platím. čekat do 40, pokud existuje nějaká rodinná zátěž, je dost pozdě. myslím, že po 30 je dobré s tím začít.

a nevím, kdo na předchozí straně psal, že některé útvary nejsou na ultrazvuku vidět - mně říkala ta lékařka na ultrazvuku, že některé nejsou vidět na něm, jiné prý zase na mamografu, že je na ně vhodnější ultrazvuk, každopádně měla už několik pacientek, které měly ultrazvuk čistý a na mamografu v prsu množství malinkých nálezů (je to už pár let, snad interpretuju cca správně).

Offline letfenixa
Avatar
10839 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 19:30

Tak áno, zaplatiť si človek môže, čo chce, to ani neviem, kde sa chodí.

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 20:06

Jiná Realita 

Co vim, tak obecne UTZ zobrazuje lepe mlecnou zlazu, mamograf lepe tukovou tkan. Po te 40 zacina byt vice tuku nez mlecne zlazy a proto se posila na mamograf, pred 40 naopak na UTZ....

Offline A666
Avatar
2846 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 20:08
Reakce na letfenixa:

Tak áno, zaplatiť si človek môže, čo chce, to ani neviem, kde sa chodí.

​V CR jdes normalne do mamocentra (ja treba Breast Unit Prague na Hajich), akorat bez zadanky si to zaplatis. A samozrejme objednavaci doby na prevenci jsou nekde jinde nez pri akutnich 8jednou me akutne vmackli do par dnu, ale i diky tomu, ze jsem byla v praze jen omezenou dobu).

Obecne se taky vyplati chodit porad na stejne misto, mohou porovnats vysledky zd rivejska (hlavne to mamo). A urcite ke specialistum, ti to maji vic v oku......

Offline Evaeva
Avatar
příspěvků moje polička 03. ledna 2021 20:50
Reakce na mirajo:

 U gynekol. ultrazvuku je zasadni rozdil pres bricho nebo vaginalni sondou. Ma ji uz spousta gynekologu, kazdy asi ne. 

​Tohle mě zaujalo. Při preventivní prohlídce by se teda měl dělat ultrazvuk tou vaginální sondou? Tak to dělá můj gynekolog, přes břicho mě kontroloval jen v těhotenství zhruba od 4. měsíce.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 21:00
Reakce na Bowle:

​to znamená, že i když ženská chodí na pravidelné gynekologické prohlídky, stejně má smůlu a na rakovinu vaječníků se nepřijde?

​Přichází se na ni ve třetím stadiu nejdříve. Můj případ. 

No jak to tady čtu, udělalo se mi úplně zle. Ano, rakovina vaječníků je zákeřná. 

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 21:04
Reakce na continuity:

Bowle pokud ti gynekolog dělá při každé návštěvě ultrazvuk, máš určitě větší šanci, že se to zachytí včas. 

​Na ultrazvuk by se muselo chodit co dva měsíce, aby to mělo efekt. Pokud jde ženská jednou za rok na prevenci, tak u ca ovaria je to zcela neodstačující.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 21:07
Reakce na Jiná Realita:

711990 to právě nesmíš, protože dlouhodobý stres a strach je spouštěčem. moje matka má rakovinu vyloženě z toho, že je pořád vystresovaná z budoucnosti, je celá taková zaťatá, když se něco stane, přestane doslova dýchat...a i tohle snížené okysličování dlouhodobě vede k rakovině (nekecám, četla jsem na to nějaké studie). po nocích se užírá nad tím, jak přežijeme jako firma, proč nemá bratr děti, proč nemám manžela apod. a takhle dopadla.

a hodně lidí, co rakovinu přežili a jsou v dlouhodobé remisi, a často i bez klasické léčby, psalo, že se museli právě tomuto přístupu konečně postavit, přenastavit si psychiku a přestat se ve všem rýpat a přemýšlet nad tím, a místo toho žít přítomnost a těšit se na budoucnost.

sorry za kazatelsky znějící výlev

​To je pravda!!!

Offline Bowle
Avatar
606 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 21:23

Dalia mně tahle diskuze zbořila bábovičku, fakt jsem si myslela že preventivky stačí. Mojí babičce se na sklonku života rakovina vaječníků objevila, ale v jejím případě se na to nedalo přijít včas, byla ležák po těžké mozkové mrtvici. Na nádor se přišlo až když jí při převlékání objevili na břiše bouli. Zemřela měsíc po tom, měla tím prolezlé celé břicho.

Offline Dalia
Avatar
10851 příspěvků moje polička 03. ledna 2021 21:41

Bowle Ještě se k tomu vyjádřím, ale potom už ne, omlouvám se. Stačilo mi neuváženě pročíst pár stran v této diskuzi a udělalo se mi hodně zle, psychicky to nedám.

Prevence nestačí, já ji dodržovala. Pokud máš v rodině rakoviny - prsa, vaječníky, prostata, může tam být genetická zátěž. Genetické vyšetření udělají zdarma, ale až ty sama onemocníš. Já jsem BRCA1 pozitivní, tzn. máme v rodině mutaci, která za to může. Díky tomu mám však nárok na lék, který bez této mutace nedostaneš. A jednou mi onkoložka řekla, že paradoxně díky té mutaci se ta moje rakovina nechová tak agresivně. Nicméně léčby jsem prošla dvě. Nejprve operace, kdy vše vzali - vaječníky, dělohu, slepé střevo, tukovou tkán, uzliny, pak série chema, pak rok biologická léčba a po ní preventivní odstranění prsou s okamžitou náhradou implantáty. Pak byl klid, ale když mi umřel syn, nemoc se vrátila - mnohočetné meta jaterní, meta na střevech a nově karcinom pobřišnice. Další operace, další chemo, nikdo nevěděl, jestli to zabere. Prý se to snad zmenší a zastaví. Léčba zabrala, všechno dokonce zmizelo. A pak mi byl nasazen ten lék, který beru jako udržovací léčbu. Stále je nade mnou hrozba, ale žiju.

Sama můžeš přispět ke své prevenci tím, že se budeš hlídat. Ne přehnaně se sledovat, ale nepodcenovat případné potíže - nepravidelnou menstruaci, opakující se bolesti v podbřišku, pocit, že máš zánět močáku, zvětšení břicha - pocit těsných kalhot. Když se ti něco nebude zdát, chtít vyšetřit. A hlavně se životem moc nestresovat, já se to musela naučit. Dnes už si umím říct "ono se to neposere".